How Much Do Kettlebells Cost? +How To Save

When you look around for a kettlebell, you might be surprised how much they cost and of the difference in price between models. What are the average prices you can expect to pay for a kettlebell? And what is the cheapest option?

Kettlebells cost an average of $1.95 per pound but prices between $1.50 to $2.50 per pound are normal ($3.30 to $5.50 per kilo). There are big differences in price between kettlebells from different brands that weigh the same so shopping around is well worth it.

Find out how I got to those numbers and what the cheapest options are below.

How Much Do Kettlebells Cost?

Here is a chart of some of the best-selling kettlebells on the market at the moment. Not all models are available in every weight which is why there are some gaps in this chart. Don’t worry the averages take those gaps into account.

EquipmentModelWidthLengthHeightWeight
TreadmillNordicTrack T6.5S35.8"73"67.5"193 lbs
EllipticalSchwinn 41124"43"66"100 lbs
Recumbant bikeMarcy Recumbant ME-70925"55.5"37.5"60 lbs
Power rackTITAN T-2 Short48"58"71.5"123 lbs
Barbell86" At most45 lbs
Dumbell rackMarcy 3-Tier Dumbbell Rack DBR-8632"24.4"37"54.4 lbs
BenchBowflex adjustable bench26"56"20"59 lbs
Leg pressBody-Solid GLPH1100 Leg Press34"83"56"331 lbs

Average Prices of Kettlebells

  • 15 lbs. kettlebell average price: $30.37
  • 20 lbs. kettlebell average price: $43.63
  • 25 lbs. kettlebell average price: $50.42
  • 30 lbs. kettlebell average price: $52.60
  • 35 lbs. kettlebell average price: $68.20

Those are the average prices for kettlebells of different weights. Of course you’ll be able to find a range of different prices for each weight. The higher the weight of the kettlebell, the bigger the price differences. For example, a $35 kettlebell can cost as little as $47 or as much as $90. That’s almost double the price.

15 lbs. kettlebells can range in price from $25 to $40. That’s not quite as big a difference but still a very large difference. The strange thing is that the higher price doesn’t always mean the kettlebells look better. Some of the expensive models look exactly the same as the cheaper ones.

The cheapest kettlebells are often vinyl coated. You might expect those to be more expensive but actually the vinyl is used to cover up manufacturing imperfections. This doesn’t impact the usability of the kettlebell, it’s just that the finish underneath the vinyl usually isn’t as good.

Image of a woman using a kettlebell

Kettlebell price per pound

The average price of kettlebells is $1.95 per pound. This is an average over all the different types, brands and qualities. Looking at different brands and model range, the average prices of kettlebells can range from about $1.50 to $2.50 per pound.

In general, the lighter kettlebells are cheaper in total dollar value but more expensive per pound. That’s because production costs and overhead don’t become much lower for smaller kettlebells. There is less material in them and are cheaper to transport which is why they are cheaper in absolute terms.

That lighter is cheaper is the general trend however, there are big differences between brands and models. Some brands sell their heavier kettlebells for only a few dollars more where others charge much more. Shopping around is certainly worth it.

 Why Are Kettlebells So Expensive?

You might be surprised at the prices of kettlebells. They seem like very simple pieces of steel, why do they cost so much? There are a few reasons for that;

  • Materials: While steel isn’t that expensive per pound, if you need a lot of pounds it still adds up.
  • Supply lines issues: Because of Covid, there are/were many supply issues. Working out at home became dramatically more popular but at the same time the supply chains were cut off. It’s getting better at the moment but prices are still a little elevated.
  • Production costs: Making a high quality kettlebell that doesn’t break the first time you drop it actually requires some attention. There can’t be any weak spots in the metal that easily break. Kettlebells are meant to be thrown around so they have to be built to withstand shocks.
  • Transportation costs: As said above, most of the kettlebells are made abroad and are then transported to your country. In many cases that means long distance shipping which can get expensive with heavy items. Also, the shipping from warehouse to your door can be more expensive, especially for the heavier kettlebells.
Vinyl coated kettlebells

Cheapest kettlebells

There are three options for cheap kettlebells; 1.) Get the cheapest you can find 2.) Adjustable kettlebells. 3.) Kettlebell handles.

If you only want one or two different weights, getting the cheapest you can find is a good solution. If you want to experiment more or know you need more than two different weights, getting a good adjustable kettlebell is a good option which is actually cheaper than buying them all separately.

Cheapest kettlebells

The cheapest kettlebells you can get at the moment are the Yes4All vinyl coated ones. They only cost $1.48 per pound. However, if you’re willing to mix and match different weights, a combination of Yes4All and AmazonBasics kettlebells will be the cheapest.

Yes4all kettlebells are cheapest for the 15 and 35 lbs. ones but Amazonbasics are cheaper for the 20, 25 and 30 lbs. ones. If you only need one of these weights, pick the one that’s cheapest. If you want a whole range, go for Amazonbasics because they are only $0.04 more expensive per pound over the whole range.

Adjustable kettlebells

If you want to use many different weights of kettlebells, one adjustable one is going to be cheaper in the end. It might even be worth it getting a higher quality one to make sure it lasts. Adjustable kettlebells have a mechanism where you can adjust the weight. That means you can switch easily between a range of different weights you would otherwise use different kettlebells for.

Kettlebell handles

If you already have a set of dumbbells, you can quite easily and cheaply convert them into kettlebells. You can buy handles that clip onto the handles of a dumbbell so you can hold it easily with two hands. This is a very cheap way to convert your existing set of dumbbells into a full range of kettlebells. The handles are easily put on and taken off so you can switch between using the weights as kettlebells or dumbbells.

The only drawback is that dumbbells are a bit wider than most kettlebells so its easier to hit yourself with this setup.

Matt

Hey, I'm Matt. Welcome to HomeGymResource.com. After working out in many different gyms for almost 20 years and helping people build their own home gyms, i've learned a few things i'd like to share with you.

Recent Posts